Ogrzewanie budynku pompą ciepła

Pompa ciepła co powinieneś o nich wiedzieć

Pompa ciepła – jak działa?
Pompa ciepła w celach grzewczych wykorzystuje klasyczną zasadę termodynamiki – pompa pobiera ciepło z dolnego źródła, tj. ziemi, wody lub powietrza, oddać je do ogrzania pomieszczeń. Ciepło jest transportowane za pomocą specjalnego czynnika roboczego, którego funkcję może pełnić powietrze.
Instalacja bazuje na energii z powietrza. Dzięki temu jest rozwiązanie przyjazne środowisku. Koszty eksploatacji pompy ciepła są znacznie niższe niż w przypadku starych systemów grzewczych. I w przeciwieństwie do nich przydaje się również latem.

Ogrzewanie pompą ciepła – jak działa?

Pompa ciepła to zamknięty układ, w którym krąży czynnik roboczy podlegający ciągłym przemianom z postaci ciekłej na gazową i odwrotnie powodując przepływ energii cieplnej ze źródła dolnego do górnego.
W wymienniku zwanym parownikiem czynnik roboczy ulega procesowi odparowania. Odbiera w ten sposób energię cieplną z dolnego źródła. Następnie czynnik pobrany zostaje w postaci pary o niskim ciśnieniu do sprężarki, gdzie wzrasta jego ciśnienie i temperatura. W wymienniku zwanym parownikiem czynnik w postaci mieszaniny cieczy i gazu ulega procesowi odparowania. Odbiera przy tym energię cieplną z dolnego źródła. Następnie czynnik zassany zostaje w postaci pary o niskim ciśnieniu do sprężarki, gdzie wzrasta jego temperatura i ciśnienie.

Chłodzenie pompą ciepła – jak to działa?

Chłodzenie pompą ciepła może się odbywać na dwa sposoby: aktywny lub pasywny.
Pasywne, zwane również naturalnym lub statycznym, wykorzystuje różnicę temperatur między gruntem i powietrzem w pomieszczeniu latem. Zaletą systemu jest to, że obywa się bez pracy sprężarki, w związku z czym wymaga mniejszych nakładów energetycznych. Należy pamiętać, że temperatura gruntu w miarę upływu lata rośnie, co sprawia, że efektywność chłodzenia staje się mniejsza. Stan ten nie dotyczy pompy ciepła w układzie woda-woda, które wyróżnia większa stabilność temperaturowa – przez cały rok temperatura wód gruntowych jest taka sama, co sprawia że efekt chłodzenia jest bardziej wyraźny.

Montaż pompy – ile kosztuje?

Montaż ekologicznej pompy ciepła niesie ze sobą całe wiele korzyści. Klienci inwestujący w takie rozwiązanie są bardzo zadowoleni z decyzji, podkreślając, że dzięki niemu płacą mniej za ogrzewanie lokalu.
Jednak by płacić mniej, trzeba jednak zapłacić odrobinę więcej, aby pompę ciepła zamontować. Nie da się dokładnie określić, ile kosztuje instalacja pompy ciepła. Nie jest to bowiem wartość stała – zależy od kilku czynników, które omawiamy poniżej.

  • umiejscowienie nieruchomości: uwarunkowania geologiczne, strefa klimatyczna,
  • konstrukcja nieruchomości: szczelność, {stolarka, etc.,
  • kubatura domu,
  • sposób ogrzewania budynku, przykład: ogrzewanie podłogowe grzejniki,
  • typ układu urządzenia: powietrze woda, woda-woda, glikol-woda, etc.

Przeczytaj również:
www.domzarazy.pl/zakup-mieszkania-czynniki-wplywajace-na-wybor-lokalizacji/

Pompy ciepła to urządzenia, która się opłaca wykorzystać do ogrzewania. Koszt jej zakupu i instalacji zwraca się w zaledwie kilka lat, a możliwość uzyskania dotacji czyni tę inwestycję bardziej atrakcyjną!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s